אודות ההתאגדות

 

התאגדות מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה בישראל 2002 (ע"ר ) היא מהעמותות המקצועיות המובילות במדינת ישראל והיא הגוף המקצועי והארגוני המייצג ציבור רחב של מהנדסים ואקדמאים במקצועות הטכנולוגיים העוסקים בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה, בקרה, אנרגיה ותקשורת.

מטרתה העיקרית של ההתאגדות היא לשמר ולקדם את הרמה המקצועית של העוסקים בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה בארץ, לייצג את ענייני המקצוע כלפי מוסדות הממשלה, רשויות התחיקה והציבור בארץ. לתרום לפיתוח התשתיות בפרט ולקידום המשק בכלל ולהעלות מעמד ותדמית מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה בישראל.
ההתאגדות פועלת בשיתוף גם עם גופים מקצועיים בינלאומיים ומקיימת פעילות רחבת היקף, תוך מעורבות בכל הנושאים הקשורים במקצוע, במסורת ובערכים.

פעילויות מרכזיות
פעילותה השוטפת של ההתאגדות כוללת בין השאר ערבי עיון וימי עיון, קורסים בנושאים הנדסיים וכינוסים שנתיים, והיא מתנהלת בעזרת תשע מסגרות עיקריות:

1.  חוגים מקצועיים

 • חוג אחוג תחזוקה ובטיחות
 • חוג איכות החשמל
 • חוג להנדסה אופטית
 • פורום Smart Grid
 • חוג תאימות אלקטרומגנטית
 • חוג אנרגיות מתחדשות
 • חוג תקשורת וטכנולוגיות מידע
 • חוג טכנולוגיה לקשישים
 • חוג מהנדסים בודקים
 • הוועדה הישראלית להנדסת המאור - CIE ISRAEL
 • חוג תכנון וניהול פרוייקטים

2. מועצה אקדמית

המועצה האקדמית פועלת כגוף המקצועי הבכיר של ההתאגדות, בה חברים המוּכָּרים כסמכות טכנית וניהולית והבאים ממגזרים שונים במשק המדינה. בין חברי המועצה, 15 אנשי אקדמיה ו- 35 מומחים ומהנדסים בכירים, עצמאיים ושכירים, בעלי ידע, וניסיון רב, המועצה האקדמית היא גוף מקצועי אובייקטיבי, בתחום הנדסת החשמל, שהוקם במטרה לעסוק בנושאים אקטואליים שונים, להגיע לעמדה מקצועית משותפת ולייעץ לדרג מקבלי ההחלטות במשק הישראלי.
דיוני המועצה מתמקדים בנושאים הנמצאים בסדר היום של העשייה ההנדסית וכוללים נושאים כמו: רישום, רישוי והכשרה מקצועית של העוסקים בהנדסת חשמל, תקינה והסמכת בודקים, אספקת חשמל איכותית ואמינה, השפעת מתקני החשמל על הסביבה,שינוי מבנה משק החשמל בישראל, ונושאים מקצועיים אחרים.
המועצה מקיימת צוותי מומחים העוסקים במתן חוות דעת למשרדי ממשלה ולמוסדות מטעם המדינה.

3. הכשרה מקצועית
הקמת מערך הכשרה מקצועית בו ילמדו מהנדסים ותיקים בעלי יידע וניסיון רב ביחד עם אנשי אקדמיה הנו יעד מרכזי במסגרת אחת המטרות החשובות של ההתאגדות - הכנת עתודה מקצועית למשק המדינה בתחום הנדסת חשמל.
הולכת ומתגבשת מערכת הכשרה מקצועית של ההתאגדות בכל תחום כוללת צוות מרצים מהטובים במקצוע שיש להם ניסיון רב, ידע מעשי ויכולת ללמד.
השנה מתקיימים בהתאגדות קורסים בנושאים הבאים:
ניהול הנדסי במערכות ומתקני חשמל
תאימות אלקטרומגנטית
בדיקות לוחות חשמל
בניית מערכות בקרה
עקרונות תכנון בניינים חכמים
תחזוקה ובטיחות
איכות החשמל
בדיקות מתקנים רפואיים
תקשורת בסיסית
מערכות תאורה

כל הקורסים של ההתאגדות הם בשיתוף ובפיקוח מוסדות אקדמיים ובאישור משרד החינוך.
בנוסף ההתאגדות מתכננת לפתוח קורסי התמחות להכנת מהנדסי תכנון ולהכשרת בודקים.

4. כינוסים
ההתאגדות מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה מארגנת בצורה סדירה כינוס שנתי מרכזי וכן כינוסים של הועדה הישראלית למאור, של החוג לתחזוקה ובטיחות, חוג תאימות אלקטרומגנטית וחוג הבודקים.
האירוע המרכזי של קהילת מהנדסי החשמל ואלקטרוניקה בארץ הוא הכינוס השנתי של ההתאגדות אשר מהווה במה מקצועית רחבה להצגת חידושים, יישומים מוצלחים, פיתוחים, עדכונים, רעיונות וגישות חדשניות במגוון רחב של נושאים הקשורים להנדסת חשמל, אנרגיה, תקשורת ובקרה.
בכינוס השנת של ההתאגדות מוענקים אותות שר התשתיות הלאומיות על מפעל חיים בתחום הנדסת החשמל ותעודות עמית כבוד לחברי התאגדות , אשר תרמו רבות לבניה ופיתוח משק החשמל בישראל .
לפי המסורת, בכל כינוס שנתי מעניקה ההתאגדות מלגות לסטודנטים מצטיינים הלומדים את מקצוע הנדסת חשמל-מערכות הספק.
הכינוס מהוה גם גיבוש חברתי ותרבותי.
הכינוס השנתי האחרון "Electricity2006" היה כינוס בינלאומי, הראשון שאורגן על ידי ההתאגדות בשיתוף עם שני הארגונים של מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה הגדולים בעולם: ארגון IEEE שמקום מושבו ארה"ב וארגון IET הבריטי.
בכינוס השתתפו כאלף מהנדסים, מדענים ואנשי מקצוע מ-300 חברות, מפעלים ומוסדות אקדמיים ומתוכם כ-80 משתתפים מ-20 מדינות בעולם. במסגרת הכינוס התקיימה תערוכה בה ארבעים חברות המובילות בארץ ובעולם הציגו ציוד חשמלי מתקדם, מוצרי חומרה, מוצרי תוכנה וטכנולוגיות חדשניות.
כמו בכל שנה מתארגנת ההתאגדות לקיים באילת, בחודש נובמבר הקרוב את הכינוס השנתי "חשמל 2007".

5. ביטאון ההתאגדות
ביטאון ההתאגדות "חשמל ואנשים", יוצא לאור פעם בחודשיים ומופץ באלפי עותקים לחברי ההתאגדות ולקהילת העוסקים במקצועות החשמל והאלקטרוניקה. הביטאון משמש במה בשפה העברית להצגת סוגיות טכניות, מאמרים מקצועיים ומידע על הנעשה בארץ ובעולם בתחום. פרסום מאמר בביטאון אינו מוגבל רק לחברי ההתאגדות .

מבט לעתיד
בהתאגדות מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה שוקדים בימים אלו, בנוסף על הפעילות שהוזכרה קודם, על הקמת קרן מחקר ופתיחת מרכז להכשרה מקצועית רחבת היקף בתחום הנדסת חשמל . בכוונת ההתאגדות להגביר ולהרחיב את שיתוף הפעולה עם אגודות מקצועיות ישראליות ובינלאומיות בתחומים שיש לשני הצדדים עניין מקצועי משותף, ולגרום להשגת ייצוג הולם של מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה בגופים המשפיעים על העשייה ההנדסית במדינת ישראל.
כמו כן שוקדת ההתאגדות על קידום התקינה והחקיקה בתחומי החשמל השונים, הסמכת בודקים ולהביא לידי פתרון את בעיית הרישוי של מהנדסי החשמל בישראל.

רח' ההיצירה 3 קומה 6 (בית ש.א.פ.) רמת-גן 52521 טל' 03-6134116 פקס 03-6134117

seeei@bezeqint.net

הרשמה להתאגדות צרו קשר
א ב ג ד ה ו ש
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31